نانو پلیمر جایگزین قدرتمند ایزوگام
ایران کنزو
این سایت به فروش میرسد

سینمای خانگی چیست؟

باید گفت که نمی توان سینمای خانگی را به راحتی توصیف کرد . اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم سینمای خانگی ترکیبی است از یک سری اجزا که به منظور شکل گیری حس لذت تماشای یک فیلم در سالن تئاتر در کنار هم جمع آمده اند . هنگامی که شما فیلمی را در سینمای خانگی تماشا می کنید ، حس غوطه وری در تجربه آن لحظات فیلم بسیار بیشتر از زمانی که آنرا در یک تلویریون معمولی می بینید منتقل می شود . تعداد اجزای اصلی کمی هستند که تماشای تلویزیون را از رفتن به سینما متفاوت می سازند . یکی از بزرگترین عوامل متفاوت سازنده این جریان صدا ست . هنگامی که شما یک فیلم را در محیط سالن تماشا می کنید موسیقی و صدا و دیالوگ ها را تنها از پرده دریافت نمی کنید ، بلکه آنها را در اطراف خود احساس می کنید . می دانید که یک فیلم  استاندارد با ضبط خوب روی پرده دارای سه بلندگوی پخش صدا در پشت پرده است – یکی از آنها در سمت راست و یکی در سمت چپ و دیگری در وسط – و چند بلندگوی مختلف در سایر قسمت های سالن گسترده شده اند .

در سیستم صدای سه بعدی بخش های مختلف تراک های صوتی را از مکانهای مختلف می شنوید . به طور مثال هنگامی که کسی از سمت راست پرده چیزی بگوید شما این گفته را در آن سمت بیشتر می شنوید . در فیلمی چون جنگ ستارگان شما صدای غرش پرواز را از مقابل سالن تا پشت سر با کیفیتی می شنوید که احساس می شود یک سفینه فضایی به سمت دوربین آمده و از پرده بیرون می زند . شما بیشتر درگیر جو فیلم می شوید زیرا که احساس می کنید درون دنیای فیلم قرار دارید .

اصل مهم دیگر در یک سالن تئاتر ابعاد بزرگ پرده فیلم است . چرا که شما در یک فضای تاریک می نشینید و جریان فیلم را در ابعادی بزرگتر از واقعیت تماشا می کنید . کیفیت بالاتر تصویر از دیگر دلایل رفتن به سینماست . پروژکتورهای فیلم   تصاویر بزرگ ، واضح و روشنی را ارائه می دهند . در حقیقت تصاویر بسیار واضح تر از چیزی هستند که ما در یک تلویزیون معمولی21 اینچ می بینیم و در نتیجه تصاویر سیال تر و پویاتر به نظر می رسند اگر چه که ممکن است چنین چیزی را به طور آگاهانه تشخیص ندهیم اما همین مهم تفاوت قابل توجهی را به وجود می آورد که انگیزه تماشای فیلم در سالن را بیشتر می سازد  .  

ایده اصلی طراحی دستگاهی به نام سینمای خانگی خلق این المانها با استفاده از امکانات موجود یک خانه است .  

شما به چه چیزی نیاز دارید ؟

برای داشتن یک سینمای خانگی می بایست المانهای مذکور را در کنار هم داشته باشیم و برای بهره مندی از بالاترین سطح کیفیت تماشا می بایست حداقل موارد زیر را داشته باشیم :

- یک صفحه تلویزیون بزرگ ( که حداقل 27 اینچ باشد ) با وضوح تصویر بالا

- حداقل 4 بلندگو

- تجهیزات لازم برای شکستن امواج صدای فراگیر و ارسال آن به بلندگوها

مضاف بر داشتن تصویر شفاف ، شما به مکانی نیاز دارید که این تجهیزات را در آن مرتب نمایید و در نهایت کیفیت یک سیستم خوب سینمای خانگی به میزان پولی که شما هزینه می کنید بستگی دارد و اینکه چه میزان فضاهای انتخابی شما شرایط لازم را داشته باشد . 

 

 اگر قصد ندارید تا هزینه بالایی را برای خرید یک سینمای خانگی صرف کنید و قبلا تلویزیونی را در ابعاد مناسب خریده اید و همچنین یک دستگاه استریو دارید ، می توانید سیستم خود را توسط یک جفت بلندگوی نسبتا ارزان و سایر اجزای مورد نیاز به یک سیستم خانگی خام تبدیل کنید . در ادامه نگاهی داریم به انواع تلویزیون ها ، دریافت کننده های صدای فراگیر ، بلندگوها و دستگاه های ضبط .

نکته اصلی که مجموعه سینمای خانگی را از تلویزیون های معمولی جدا می سازد ، صدای فراگیر( (Surround Soundاست . برای دریافت یک صدای شایسته شما به 2 تا 3 بلندگو در اطراف و پشت نیاز دارید . سیگنال های صوتی به کانال های چند گانه منشعب می شوند تا اینکه صدای متنوعی از درون بلندگوها خارج گردد .

برجسته ترین صدا از درون بلندگوهای جلویی بیرون می آید . وقتی که از فرد یا چیزی در سمت چپ تصویر صدا در بیاید شما این صدا را در بلندگوهای چپ دستگاه قویتر می شنوید . بلندگوی سوم در مرکز قرار می گیرد ، تنها در پایین یا بالای صفحه تصویر.

این بلندگوی مرکزی بسیار با اهمیت است چرا که صداهایی را که از بلندگو های چپ و راست بیرون می آید قوی می سازد . این بلندگو تمامی مکالمات و افکت های صدای جلو را پخش می کند تا بنظر برسد که این صداها از وسط صفحه تصویر بیرون می آید ( بیش از آنکه از اطراف به گوش برسد ) . بلندگوی عقبی ، انواع مختلف صداهای زمینه را در فیلم پوش می دهد ( نظیر پارس سگ ، صدای جوی آب ، پرواز هواپیما در بالای سر و غیره ) . در عین حال آنها با بلندگوهای جلو عمل می کنند تا به شما حس حرکت بدهند ( صدا از جلو شروع شده و به عقب حرکت می کند ) .

چطور تمام این صداها از هم تفکیک می شوند ؟   

این کار توسط گیرنده صوتی/تصویری Audio/Video Receiver که قلب واقعی سینمای خانگی است انجام می پذیرد .

گیرنده Reviever

مجموعه گیرنده صوتی/تصویری و تقویت کننده در یک سینمای خانگی ، کاری مشابه اجتماع عملکرد گیرنده و تقویت کننده در هر استریویی انجام می دهد . این بخش سیگنال هایی را از ورودی های مختلف دستگاه دریافت می کند . مثل VCR و DVD Player یا بشقاب ماهواره . در این قسمت سیگنال ها تبدیل و تقویت شده و به خروجی دستگاه ارسال می شود (تلویزیون و سیستم صدا ) .

 

 مجموعه بخش گیرنده و دریافت کننده در حقیقت اجزای متفاوت را ترکیب می کند . برخی از آنها دارای DVD و Media Player  هستند . شما می توانید با تهیه اجزا به صورت جداگانه یک سیستم سینمای خانگی عالی درست کنید . اما اکثر مردم ترجیح می دهند که یک دستگاه کامل را برای تمامی این امکانات خریداری کند .

قسمت های تشکیل دهنده یک گیرنده عبارتند از :

- ورودی صوتی/تصویری برای منابع ویدئویی مانند DVD Player و DVR

- پیش تقویت کننده

- رمزگشای صدای فراگیر ( سازنده سیگنال aka )

- تقویت کننده قدرتمند برای صدای هر کانال

 و خروجی برای بلندگوها و تلویزیون . راه صوتی و تصویری تا حدی سر راست است . اجزای منبع DVD Player  و VHS و غیره سیگنال ها را برای بخش دریافت کننده تغذیه می کند . شما انتخاب می کنید که متمایلید کدام بخش ورودی برای واحد خروجی تغذیه شود . پیش تقویت کننده این سیگنال را انتخاب می کند و سطح خط آنرا کمی تقویت می کند .

 

 گیرنده تصویر را به تلویزیون و صداها را به بخش رمزگشا می فرستد . این تقویت کننده ها به بلندگوهای مناسب متصل می شود . رمزگشای آنالوگ و دیجیتال عملکرد متفاوتی دارند . صدای فراگیر دیجیتال نسبتا ساده است ؛ هنگامی که یک شرکت برنامه دیجیتال دالبی می سازد ، برای مثال آنها 6 کانال صوتی جداگانه را رمز گشایی می کنند به طور ویژه ای که برای بلندگوهای دیجیتال دالبی تنظیم شود یک رمزگشای صدای فراگیر دیجیتال دالبی کانال های متفاوت را تشخیص می دهد و آنها را به بلندگوهای مناسب می رساند . اما داستان صدای فراگیر آنالوگ چیز دیگری است . در کانال های آنالوگ مختلف صدای فراگیر از دو کانال صوتی استاندارد استخراج می شود که سیگنال های استریو معمولی را درست می کند . این امر به طور شایع 4-2-4 نامیده می شود . زیرا رمزگشا در اصل کانال های جلو و پشت سر را گرفته و آنها را به صورت کانال های استریو معمولی بکار می گیرد و رمزگشای صدای فراگیر دوباره چهار کانال را جدا می سازد . دامنه وسیعی از گیرنده های صوتی/تصویری موجود است . در خرید یک سینمای خانگی کامل این گیرنده ها اغلب با تمام بلندگوهایی که شما نیاز دارید به فروش می رسد .

یکی از مهمترین تفاوت های بین مدل های گیرنده های صوتی/تصویری این است که چه فرمت صدای فراگیر را تامین می کنند . در بخش بعدی فرمت های مختلف و پیشنهادی را شرح می دهیم .

کدام فرمت صدای فراگیر ؟

در بخش آخر دیدیم که گیرنده های صوتی/تصویری اطلاعات به رمز نوشته شده صدای فراگیر را در سیگنال های تصویری رمزگشایی می کنند و به سمت بلندگوهای مناسب هدایت می کنند . این گیرنده ها به رمزگشایی فرمت های متفاوت تجهیز شده اند . امروزه دو منبع اصلی فرمت صدای فراگیر وجود دارد . آزمایشگاه های دالبی و سیستم سینمای دیجیتال ، فرمت های آزمایشگاه های دالبی شامل نسخه های متنوع دیجیتال دالبی Dolby Digital و2 Dolby Prologic است . سیستم های سینمای دیجیتال دامنه ای از فرمت های DTS (Digital Theater Sound ) بوجود آورده است . بین دو کمپانی ، صفی گیج کننده از گزینه های انتخاب صدا وجود دارد . بنابراین می خواهیم که شما چه چیزی را باید بدانید :

رمزگشایی DTS  تراکم کمتری را از رمزگشایی دالبی استفاده می کند . این بدین معناست که صدایDTS  واضح تر و شفاف تر است .

- البته رمزگشایی DTS بطور عادی کمتر در DVD ها و پخش های تلویزیونی استفاده می شود .

- بیشتر DVD ها برخی از گزینه های انتخابی صدای فراگیر را دارند و بعضی نیز انتخابهای صدای DTS را پیشنهاد می کنند .

خوشبختانه تعداد زیادی از گیرنده های صوتی/تصویری دامنه وسیعی از انتخابات DTS و Dolby را پشتیبانی می کند . وقتی که شما می خواهید یک دریافت کننده را انتخاب کنید بهتر است تا در مورد دو چیز تصمیم بگیرید : چه پشتیبانی DTS و چه تعداد بلندگو می خواهید برای برقراری صدای فراگیر استفاده کنید . بیشتر گزینه های شایع 1/5 و 1/6 و 1/7 فراگیر که برای شماره کانال ها نام گذاری شده است . "1." به کانالی برای ساب ووفر اشاره دارد . کانال ساب ووفر فرکانس پایین صدا را حمل می کند تا bass را ترقی دهد و افکت های صداها ی معینی چون صدای قطار و انفجار را بوجود می آورد . در زیر به چند نمونه از چیدمان بلند گوها و فرمت های پشتیبان آنها اشاره می کنیم :

- 1.5 (5 بلندگو + ساب ووفر)

یک سیستم 5.1 دارای بلندگوهای چپ ، راست و مرکز و بلندگوهای صدای فراگیر در چپ و راست می باشد . دالبی دیجیتال Dolby Digital ، 2 Dolby Prologic و DTS  ( صدای سینمای دیجیتال ) این فرمت را پشتیبانی خواهند کرد . 96/24 DTS  از فرمت کانال 5.1 استفاده می کند تا صدا را با همان سرعتی که ضبط شده است اجرا کند .

 

 

- 6.1 ( 6 بلندگو + ساب ووفر ) :

یک چیدمان 6.1 تمامی اجزای سیستم 5.1 را برداشته و یک کانال عقبی اضافه کرده است .EX   Dolby Digitalاز این فرمت استفاده می کند و کانال اضافی را به دو بلندگوی عقبی چپ و راست تفکیک می سازد . DTS-ES از طرف دیگر از بلندگوی مرکزی عقب نیز استفاده می کند . DTS Neo:6 می تواند یک فرمت 6 کاناله را پشتیبانی کند .

 

- 7.1 ( 7 بلندگو + ساب ووفر ) :

دالبی پرولاجیک 2 کانالهای جداگانه ای برای بلندگوهای عقبی چپ و راست دارد بیش از آنکه یک کانال را تفکیک و روانه دو باند سازد .

 

در حقیقت سیستم صدا چیزیست که تجربه سینمای خانگی را کامل می سازد اما اولین چیزی که شاید بیش از هر چیز توجه شما را در هنگام قرارگیری در مقابل صفحه تصویر به خود جلب کند ، تلویزیون است.

در این بخش خواهیم گفت که چه تلویزیونی مناسب سینمای خانگی شما می باشد .

 

تلویزیون دید مستقیم استاندارد :

بزرگترین متغیر در یک سیستم سینمای خانگی ، تلویزیون است و فاکتور اصلی که قیمت تلویزیون را تعیین می کند اندازه وکیفیت تصویر است .

تلویزیونهای دید مستقیم (Direct-view televisions  ) : ما با این دسته از تلویزیون ها ( اصطلاحا تلویزیونهای لامپی ) آشنایی بیشتری داریم . در این مدل ها یک لوله اشعه کاتدی (CRT ) و یک  تفنگ الکترونی scanning electron gun ( حرکت خط به خط الکترونی در سطح داخلی صفحه نمایش ، جهت روشن کردن فسفری که تصویر را تشکیل می دهد ) وجود دارد . تلویزیونهای دید مستقیم خوب یک تصویر عالی را ارسال می کنند . اما بدلیل تکنولوژی بکار رفته در آن (CRTدر ابعاد خاصی محدود می شوند . بزرگترین صفحه تلویزیون دید مستقیمی را که می توان امروزه یافت قطری در حدود 40 اینچ دارد .

 

این یک تصویر زیبای بزرگ است که البته می توانید در سینمای خانگی اصلی آنرا به خوبی ببینید . قائده عمومی برای  اندازه  تلویزیون این است : 3/1 فاصله شما تا صفحه ( اگر شما در فاصله 9 فوتی از صفحه تصویر نشسته اید یک تلویزیون 36 اینچ گزینه مناسبی برای انتخاب شماست ) . اینها نکات راهبردی برای انتخاب تلویزیون های استاندارد می باشند چرا که اذگر صفحه تصویر شما بزرگتر ویا جایگاه نشستن شما به صفحه نزدیکتر باشد موجب می شود که تصویر بزرگتر و کیفیت آن پایین تر به نظر برسد . هنگامی که می خواهید یک تلویزیون دید مستقیم direct-view خریداری نمایید به کنتراست تصویر آن دقت کنید . یک تلویزیون با صفحه تصویر تیره تر تصویر بهتری را به شما می دهد چرا که کنتراست بین تیره وروشن بیشتر است . در این نمونه سیاه واقعا سیاه ظاهر می شود چیزی بیش از خاکستری بهتر است که بدنبال تلویزیونی با صفحه تصویر مسطح باشید . اگر لوله بیشتر منحنی باشد تصویر بیشتر از شکل منحنی خارج می شود و شما شما تشعشعات بیشتری رااز منابع نور دریافت می کنید . یک صفحه تصویر مسطح معمولا به شما بهترین تصویر را می دهد . اگر شما یک تلویزیون بزرگتر می خواهید احتمالا به یک تلویزیون پروجکشن نیاز دارید . در قسمت بعدی خواهیم گفت که فن آوری های پرو جکشن استاندارد چه چیزی را پیشنهاد می دهند .

تلویزیون پروجکشن عقبی :

 اگر یک صفحه تصویر با ابعاد بسیار بزرگ برای شما مهم است به این بخش توجه کنید . این مدل ها لوله اشعه کاتدی برای نمایش تصویر ندارند و به همین علت مانند تلویزیون های دید مستقیم محدودیت اندازه ندارند . آنها برای نمایش تصویر از پرده پروجکشن استفاده می کنند . نمونه های مختلفیاز تلویزیون های پروجکشن عقبی وجود دارد نظیر :   لوله اشعه کاتدی (CRT) : که با سه لوله اشعه کاتدی کار می کند که هر کدام به ترتیب برای رنگ های قرمز ، سبز ، آبی هستند . این نوع ها می توانند یک تصویربا کنتراست خوب را تولید کنند با این تفاوت که حجیم و سنگین تر خواهند شد . فرایند نور دیجیتال (DLP) : که با یک یا سه قطعه ریز آینه ای دیجیتال (digital micromirror devices) و به منظور بوجود آوردن تمامی پیکسل های شکل دهنده تصویر به کار می روند . مجموعه های (DIP) همچنین یک تصویر خوب را پدید می آورند ولی شکاف های بین ریز آینه ها می توانند موجب تولید ( اثر درب صفحه تصویر ) بشود . برخی از مصرف کنندگان نیزدر مجموعه هایی که  تنها یک DMD مصرف می کنند دارای اثر رنگین کمانیی بهنگام حرکت نقطه تمرکز از یک نقطه صفحه به سمت دیگر صفحه هستند .

نمایشگر کریستال مایع (LCD) : در این نوع نور توسط کریستال مایعهدایت شده و برای نمایش در پروجکشن بزرگنمایی می شود . تلویزیون های LCD اگر چه می توانند سبک و باریک باشند ولی سطح سیاهی خوبی را ندارند و از آن جایی که این ویژگی برای نشان دادن جزئیات و کنتراست مهم است نمی تواند یک سیاه حقیقی را تولید کند . (LCoS) کریستال مایع بر روی سیلکون : که مانند ضربدری مابین DLP و LCD می باشد . LCoS اثراتی چون رنگن کمان و یا درب صفحه تصویر را که مدل های DLP بوجود می آورند ، ندارد . این ها در مقایسه با دیگر نمونه های نمایشگر متداول نیستند و بعضی از آنها سطح خوب سیاهی را تولید نمی کند .

 

بعضی از پروجکشن های عقبی ممکن است زاویه دید کمتری نسبت به انواع دید مستقیم داشته باشند . اگر شما به پروجکشن های عقبی در انتهای زاویه نگاه کنید ، ممکن است تصویر بسیار تیره ای ببینید که جریانات درونی آن قابل تشخیص نباشد . مدل های قدیمی صفحه تصویری با زاویه کم داشتند اما مدل های جدیدتر با بیشترین سطح زاویه کارایی خوبی را ارائه می دهند . اگر بدنبال خرید یک تلویزیون پروجکشن عقبی می گردید بهترین نکاتی را که می توانید در انتخاب آن در نظر بگیرید اندازه ، قدرت تجزیه ( رزولوشن ) و کیفیت تصویر است . حتی یک تصویر با کیفیت بالا می تواند در صفحه تصویر یک پروجکشن بد تیره به نظر برسد . به همین دلیل به کیفیت مواد تشکیل دهنده دقت کافی داشته باشید . صفحه تصویر تیره تر بهتراند زیرا یک تصویر را با کنتراست روشن و تیره بهتری ارائه می دهند . بهتذر است بدنبال باشید که اتاریخ آخرین ویرایش: 1393/06/25

عایقهای نانو جایگزین ایزوگام - نانوپلیمر  و نانوسیلیکون
قبول آگهی
محک
تات کالا